Mgr. Marja Volemanová, Dis., marja.volemanova@pedf.cuni.czdoc. PhDr. Lea Květoňová, Ph.D., lea.kvetonova@pedf.cuni.cz
Univerzita Karlova, Pedagogická fakulta, Katedra speciální pedagogiky,Magdalény Rettigové 4, 116 39 Praha 1
Anotace
Tato studie se zaměřuje na zkoumání souvislostí mezi specificky narušeným vývojem řeči (SLI), motorickým vývojem a osvojováním gramotnosti u dětí. Zaměřujeme se na motorické deficity, které jsou u dětí s SLI nejčastější, a dále zkoumáme, zda může být SLI způsobena přetrvávajícími primárními reflexy, nebo zda tyto reflexy mohou symptomy SLI zhoršovat. Následně se snažíme zjistit, zda je možné SLI předpovědět u malých dětí již pomocí raného vývojového hodnocení a zda by specifický intervenční pohybový program mohl pomoci dětem s SLI. Byla zjištěna významná souvislost mezi motorickými obtížemi a poruchami řeči/jazyka u dětí. Děti s vývojovými poruchami řeči/jazyka mají vyšší riziko čtenářských obtíží než jejich vrstevníci bez historie poruch řeči/jazyka (Schuele, 2004). Přesto však stále plně nerozumíme příčinám a biologickému základu SLI. Doposud neexistuje žádné rané vývojové hodnocení, které by komplexně testovalo jak motorické dovednosti, tak jazykové schopnosti. Specifické pohybové intervenční programy pro děti s SLI a dalšími vývojovými obtížemi již byly vyvinuty, ale chybí nám zásadní výzkumy, které by prokázaly míru úspěšnosti těchto programů u dětí s SLI. Existuje několik případových studií na toto téma. Další výzkum by měl být zaměřen na identifikaci dětí, které mohou potřebovat speciální intervenci ještě před diagnostikováním SLI, a na hledání přístupů, které by mohly pomoci zmírnit tyto obtíže.
Klíčová slovaSpecificky narušený vývoj řeči (SLI); motorický vývoj; osvojování gramotnosti; Neuro-vývojová terapie; přetrvávající primární reflexy
Diskuze
Schuele (2004) uvádí, že děti s poruchou mluveného jazyka, ať už mají nebo nemají souběžnou poruchu řeči, jsou ve vysokém riziku čtenářských obtíží. Důvod je poměrně jednoduchý — pokud má dítě obtíže s kódováním událostí ve struktuře mluveného jazyka a s porozuměním mluvenému jazyku, stejné obtíže se projeví i při psaní a čtení. Přesto však stále plně nerozumíme příčinám a biologickému základu SLI. Jak uvedl Hill (2001):
„Jediný zaručený závěr, který lze v současnosti vyvodit, je, že deficity dětí s SLI nejsou specifické pro jazyk.“
Byla zjištěna významná souvislost mezi motorickými obtížemi a poruchami řeči/jazyka u dětí. Z tohoto důvodu je třeba provést další výzkumy, aby bylo možné identifikovat děti, které by mohly včas potřebovat speciální intervenci, a hledat přístupy, které by mohly pomoci zmírnit tyto obtíže. V kontextu čtenářských obtíží by měly být děti s historií SLI považovány za podskupinu dětí s poruchami čtení, ale bez historie poruch řeči/jazyka. Potřeby intervence u dětí s SLI se potenciálně liší od potřeb dětí s poruchami čtení, které nemají historii poruch řeči/jazyka.
Celý článek najdete na:http://pages.pedf.cuni.cz/gramotnost/3-2017/
Odkaz na citaci:VOLEMANOVÁ, M.; KVĚTOŇOVÁ, L. (2017) Souvislosti mezi vývojovou dysfázií (SLI), motorickým vývojem a osvojováním gramotnosti u dětí. Gramotnost, pregramotnost a vzdělávání, ročník 1, číslo 3, 2017. Dostupné na:http://pages.pedf.cuni.cz/gramotnost/3-2017/
Comments